L O A D I N G

Který zub je 14?

Který zub je 14?

Záhada číslo 14: Který zub je to?

Velmi často je řeč o správné péči o naše zuby a to je samozřejmě důležité. Ale co sakra pořád s tím číslem 14? Máme snad zuby očíslované jako stánky na tržiště? Vítejte v nádherném světě zubní terminologie a zjistěte s námi, který zub v našich ústech je ten záhadný číslo 14.

Když jsem se poprvé setkal s tím, že zubaři očíslují zuby, byl jsem překvapený. A pak zmatený. A nakonec jsem si uvědomil, že je to docela logické. To mi připomíná, jak zmatená byla moje dcera Johana, když se jí poprvé vyškrábaný pejsek Bruno.

Magický svět zubní numerologie

Asi vás překvapí, že očíslování zubů je něco, co zubaři dělají už dlouho. A není to jen nějaký fancy moderní výmysl. Je to součást systému, který je používaný po celém světě, známý jako FDI World Dental Federation notation, anebo také ISO 3950. Je to stejný princip jako očíslování sedaček v kině nebo pozic na fotbalovém hřišti. Každý zub v našich ústech má své specifické číslo, které mu bylo přiděleno.

Pro nás to možná vypadá složitě, ale pro zubaře je to základní součást jejich práce. Jako když já, jako otec, konečně pochytil, co znamenají všechny tlačítka na dálkovém ovladači naší televize. Jo, to byly časy!

Palubovka naše drahá: Zub číslo 14

Ale pojďme zpátky k naší hlavní otázce: Který zub je číslo 14? Podle systému FDI je zub číslo 14 druhý stolička v horním pravém kvadrantu. Když si představíte ústa rozdělená na čtyři kvadranty, horní pravý kvadrant je ten, který je na vaší pravé straně a je nad střední osou úst. Druhý stolička je pak zub, který je čtvrtý od středu.

Může se zdát, že je to trochu složité, ale jakmile to chápete, je to docela jednoduché. Je to jako když poprvé zkoušíte pochopit pravidla hry Monopoly - na začátku je to úplná zmatek, ale jakmile se do toho dostanete, už to dává smysl. Jak by řekl můj syn Ondřej, který je velký fanoušek Monopoly: "Táta, je to jako pochopit, proč papoušek Klára pořád křičí v 6:30 ráno. Prvních párkrát to nechápete, ale pak uvěříte, že má jen ráda cikání brzo ráno!"

Péče o vybraného hrdinu: Jak pečovat o zub číslo 14?

Jakmile víte, který zub je číslo 14, je důležité vědět, jak o něj pečovat. Stejně jako všechny ostatní zuby ve vašich ústech, i zub číslo 14 potřebuje pravidelnou péči a čištění. Protože je to stolička, je důležité nezapomínat na čištění zadní části zubu. Zároveň byste měli věnovat pozornost i mezizubním prostorům, protože právě tam se nejčastěji usazují bakterie a zbytky potravy.

Může být také užitečné zvážit investici do elektrické zubní kartáčku, pokud ho ještě nemáte. Ty mají často menší hlavici, která se lépe dostane na těžko dostupná místa, jako jsou zadní zuby. A jako bonus, mohou být také mnohem efektivnější v odstraňování zubního plaku než manuální kartáčky.

Takže, jste připraveni společně se mnou prozkoumat, který zub je číslo 14 a jak se o něj starat? Věřte mi, že to bude dobrodružství, které váš úsměv jen ocení. A nezapomeňte, že ať už se jedná o zub číslo 14 nebo jakýkoli jiný zub ve vašich ústech, zubní hygiena je důležitá. Takže zapojte celý svůj zubní tým - kartáček, zubní nit, ústní vodu a nedělejte si starosti, jestli náhodou nerozumíte všem číslováním zubů. Já s vámi jsem, druhové!

A možná, když už budete u toho čištění zubů, vezměte si pár minut navíc pro své mazlíčky. Pejsek Bruno i papoušek Klára budou jistě rádi. Stejně jako zuby, i vaši mazlíčci si zaslouží trochu lásky a péče. A víte co? Existuje mnoho způsobů, jak pečovat o zdraví zubů svých mazlíčků stejně jako o své vlastní. Ale o tom zase někdy příště. Přece jen je tohle článek o zubech, ne o mazlíčcích, viďte?

Lukáš Kašpar
Lukáš Kašpar

Jsem Lukáš Kašpar, odborník na stomatologii, který žije a pracuje v Brně. Specializuju se na péči o zuby a věnuji svůj čas práci v stomatologické klinice, kde pomáhám lidem dosáhnout toho nejlepšího úsměvu. Když nejsem v ordinaci, rád sepisuji své poznatky a rady do článků, které se týkají zdraví zubů. Navíc jsem našel způsob, jak spojit svou práci s koníčky – miluju deskové hry a během svého volného času pracuji na vývoji vlastní hry o zubní péči.

Napsat komentář