L O A D I N G

Co je zubní kámen a jak ho lze u dětí předcházet?

Co je zubní kámen a jak ho lze u dětí předcházet?

Co je zubní kámen?

Vidíte ten malý, růžový, mokrý otisk malého prstu, který se zanechal na okraji sklenice, ve které jste pro své dítě nalila dopolední pomerančový džus? Věřte nebo ne, v těch malinkých vodových kápitečkách je robustní kolonie bakterií schopných podnítit vznik zubního kamene. A co je zubní kámen vůbec zač, ptáte se?

Zubní kámen, také známý jako dentální kámen, je druh tvrdého, křehkého povlaku, který se hromadí na povrchu zubů. Je tvořen plakem, což je bílý, lepkavý film, který se tvoří z bakterií a jídla.

Představte si to jako malá verze hory. Rozdíl je v tom, že místo sněhu a ledu je na vrcholu našeho zubního kamene nános bakterií a plaku. A pak je tu ještě ten smrdutý závan, který se dostává z úst malého jegomína. No hrůza, co?

Ale nebojte se, je tu způsob, jak tomuto hororu předcházet a já vám o tom povím víc.

Co způsobuje zubní kámen?

Zubní kámen je v podstatě pozůstatek bakterií a plaku, který zůstane na zubech po jídle. Když jíme, bakterie rozkládají cukry a škroby v jídle a tvoří kyseliny. Tyto kyseliny pak mohou poškodit zubní sklovinu a vést ke vzniku zubního kamene.

Představte si to jako malý bouřkový mrak nad zuby vašeho dítěte. Každý, kdo se někdy dostal pod sprchu, ví, jak rychle se může voda změnit na led, pokud se dostane na chladný povrch. Totéž se děje v ústech vašeho dítěte, pokud se nedostane k řádnému vyčištění zubů.

Proč je zubní kámen škodlivý pro zuby?

Zubní kámen může mít řadu nepříznivých účinků na zdraví úst dítěte. Pokud se neodstraní, může způsobit zánět dásní, zubní kaz a dokonce i ztrátu zubů.

No, to je něco, co bychom rozhodně nechtěli, že? A co je horší, může to vést i k problémům, které jsou mnohem vážnější, jako jsou srdeční choroby, diabetes a dokonce i Alzheimerova choroba. Děsivá představa!

Jak lze zubnímu kameni předcházet?

Prevence je vždy lepší než léčba, pravda? Pokud jde o zubní kámen, existuje několik věcí, které můžete udělat, aby jste zabránili jeho výskytu u vašeho dítěte.

Například pravidelné čištění zubů je absolutně zásadní. Zubní kartáček by měl být měkký a čištění by mělo trvat alespoň dvě minuty. Je lepší kartáčovat zuby po každé jídle, ale pokud to není možné, alespoň dvakrát denně.

Dále je vhodné naučit dítě používat dentální nit, která pomáhá odstraňovat plak z míst, kam kartáček nedosáhne.

Strava a zubní kámen

Ano, správně jste to usoudili. Co jíme, má také velký vliv na tvorbu zubního kamene. Strava bohatá na cukry a škroby může povzbudit bakterie k produkci více kyselin, což může vést k tvorbě zubního kamene.

Proto je důležité zajistit, aby se děti vyhnuly sladkostem, a pokud je jí, měly by si po nich pečlivě vyčistit zuby.

Pravidelné návštěvy u zubního lékaře

Pravidelné kontroly u zubního lékaře jsou stejně důležité jako dobrá ústní hygiena. Zubní lékař může odhalit příznaky zubního kamene dříve, než se stane problémem, a může dát rady, jak ho předcházet.

Zubní lékař také může provést profesionální čištění zubů, které odstraňuje plak a zubní kámen, které doma nemůžeme odstranit.

Můj osobní příběh

Nyní, když víme, co je zubní kámen a jak mu předcházet, dovolte mi vyprávět vám o jednom malém chlapci jménem Oskar. Oskar je můj malý štěně a je to opravdu roztomilý chlupáč. Ale Oskar má také zuby, a pokud nedodržujeme pravidla ústní hygieny, může se i u něj na zubech objevit zubní kámen.

Proto je pro mne jako jeho "maminku" důležité, abych Oskara učila správným ústním návykům, podobně jako bych to dělala u svého dítěte. Také jsem se naučila, že prevence je vždy lepší než léčba a že je důležité držet se zdravé stravy.

A věřte mi, pokud je něco, co chci pro Oskara, je to, aby byl zdravý a šťastný. Proto jsem rozhodnuta chránit jeho ústí před zubním kamenem. A víte co? Myslím, že na tom máme docela dobře. Doufám, že i vy budete mít stejně dobrý úspěch při ochraně zubů svých dětí.

Je to jen otázka disciplíny a odpovědnosti, a věřte mi, vy a vaše dítě toho všechno zvládnete. Držím vám palce!

Martina Nováková
Martina Nováková

Jsem specialistka na stomatologii s dlouholetou praxí v průmyslu. Pomáhám lidem získejvat zdravější a krásnější úsměv v mé ordinaci v Ostravě. Kromě toho se věnuji psaní odborných článků o nejlepších metodách péče o zuby. Mým cílem je informovat veřejnost o důležitosti dentální hygieny a preventivní péči. Zároveň se neustále vzdělávám, aby byly moje služby co nejlepší.

Napsat komentář