L O A D I N G

Kdy lezou zuby?

Kdy lezou zuby?

Kdy začínají dětem růst zuby?

Znáte to, vaše malá roztomilá klícka přestane najednou být tak roztomilá, začne být nervózní a často plakat a vy si nevíte rady. To je velmi pravděpodobně to, když se u děti začnou prořezávat první zoubky. Bez ohledu na to, jak se na tento okamžik těšíme, je to proces, který může být pro dítě velmi nepříjemný. Často se tento proces začíná okolo 6. měsíce věku, ale je to velmi individuální, může to být dříve i později.

Signály, že vaší miminku začínají růst zuby

Znáte to asi všechny, najednou se vaše malé andílek promění v malého démona a vy nevíte co s tím. Tak to je pravděpodobné znamení, že miminku začínají růst zuby. Mezi další příznaky patří neklid, bolesti, slinění, nadměrné kousání a kousání do všeho, co miminko dosáhne a samozřejmě také zvýšená teplota. Ale nebojte, není to nic hrozného, jen to chvíli potrvá.

Co dělat, když děti lezou zuby

Je důležité vědět, že tato fáze není ničím neobvyklým a je to zcela přirozená součást růstu a vývoje děti. První zoubky jsou pro děti často nepříjemné, ale to neznamená, že byste měli panikařit. Mějte na paměti, že to je dočasné a že se vše vrátí k normálu. Může být užitečné mít po ruce několik pomůcek, které můžou děti pomoci zvládnout tento obtížný okamžik. Některé z nich jsou například chladicí kousátka, které usnadňují nepohodlí dítěte, nebo také speciální gely, které zmírňují bolest.

Uklidňovací metody

Existuje mnoho způsobů, jak své dítě uklidnit, když mu lezou zuby. Jednou z osvědčených metod je houpání dítěte nebo jeho hraní s hračkami. Hlazení či lehké masáže (samozřejměj bez použití sil) také mohou dítě uklidnit, stejně jako zpěv či pohádky. Osobně se mi osvědčila metoda přiložení studeného předmětu na dásně. Myslete na to, že každé dítě je jiné a bude si vybírat své vlastní způsoby uklidnění.

Příběh mé dcery Alžběty...

Když bylo mé dceři Alžbětě šest měsíců, začalo se jí prořezávat první zoubek. I přes veškeré známky jsem si tuto fázi téměř nevšimla. Alžběta nebyla ničím zvlášť rozrušená a její teplo se ani moc nezvýšilo. Když mi to potvrdil lékař, byla jsem překvapená. Oba první zoubky se jí objevily téměř současně. Pamatuji si, že do nás děti kousala do všeho, co našla, ale pryč byly ty dny, kdy jsme ji viděli bez úsměvu na tváři. Tento příběh může sloužit jako příklad toho, že každé dítě je jiné a prochází tímto procesem svým vlastním způsobem.

Jak správně těm malým čistit zoubky?

Jakmile vašemu dítěti začnou růst zuby, je důležité začít se o ně starat a čistit je. Malé děti ještě nemají všechny zoubky, proto je dobré využívat speciální dětské kartáčky, které jsou přizpůsobeny tvaru a velikosti jejich úst. Rozhodně neriskujte zranění dásní tvrdým kartáčkem. Pamatujte, že dítěti byste měli čistit zoubky dvakrát denně a používat speciální dětskou zubní pastu bez fluoridu.

Jak čelit dalším výzvám s rostoucími zoubky?

Když dítěti dorostou všechny mléčné zuby, čeká vás další výzva - trvalé zuby. Trvalé zuby začnou dítěti růst asi v 6 letech. Proces je podobný jako u mléčných zubů - dítě bude moci cítit určitý diskomfort a může dojít k zvýšení teploty. Ale nebojte. Stejně jako u prvních zoubků lze i tuto fázi zvládnout s trochou trpělivosti a lásky.

Lucie Novotná
Lucie Novotná

Jsem Lucie Novotná, odborník na stomatologii. Pracuji v soukromé praxi v Ostravě, kde se věnuji především prevenci zubních onemocnění. Mám velký zájem o nejnovější poznatky v péči o zuby a ráda o nich píšu ve svém volném čase. Snažím se zvyšovat povědomí o důležitosti ústní hygieny a její role v celkovém zdraví jednotlivce.

Napsat komentář