L O A D I N G

Jak se černý zubní kámen tvoří?

Jak se černý zubní kámen tvoří?

Proč se zubní kámen tvoří a komu může škodit?

Než se ponoříme do světa zubního kamene, měli bychom se zamyslet nad tím, proč se vůbec tvoří. Mám svůj oblíbený příklad, který to hezky vysvětluje. Představte si, že máte v koupelně tak trochu nepořádek. Takový ten typický mužský chaos, kdy se po celém umyvadle válí smotek vousů, pasty na zuby a milióny štětečků. Když si myslíte, že takový bordýlek nevadí, pak se vám brzy může změnit v permanentní průšvih. A to je přesně to, co se stane ve vašich zubech, když nedodržíte řádnou hygienu. Tak jako se na umyvadle zakotví špína a nečistoty, totéž se děje na povrchu zubů, kde se usazují bakterie a zbytky jídla.

Než si to člověk uvědomí, nestačí už obyčejné kartáček a pasta a musí vyrazit ke stomatologovi na profesionální čištění. A ne, nejde o žádný luxus. Zubní kámen může způsobit ničivé poškození vašeho chrupu, od zánětů až po ztrátu zubů. Pokud si myslíte, že vám to patří, potom vám Bruno, můj statečný bulteriér, může potvrdit, že ani pes se zubnímu kameni nevyhne. Klára, má malá papoušice, je na tom naštěstí lépe.

Zubní kámen: Nepřítel v ústech

Nyní, když jsme si vyjasnili, proč je důležité se zubnímu kameni vyhnout, pojďme se podívat, co to vlastně je a jak se tvoří. Stručně řečeno, zubní kámen je tvrdý a často hnědavě zbarvený povlak, který se tvoří na zubech. Je složen z bakterií a zemin, které se drží na zubech dlouhodobým působením slin, jídla a nápojů.

Zubní kámen se řadí mezi nejčastější stomatologické problémy a na vině je mnoho factórů. Může za to naše lenost, nedostatečná ústní hygiena, nebo nevhodná strava plná cukrů a kyselin. Pokud vás zajímá, jak přesně se to děje, pak vám mohu říct, že jde o poměrně fascinující proces. Bakterie v ústech vytvářejí lepkavou hmotu zvanou plak, které se drží na zubech. Pokud tento plak neodstraníme, začne ztvrdnout a tvořit zubní kámen.

Práce s preventivou: Jak zubní kameni zabránit

Abychom nedosáhli bodu, kdy je návštěva u zubaře nevyhnutelná, měli bychom se soustředit na preventivní opatření. Ščetka, mezizubní kartáček a dentální nit jsou naši nejlepší spojenci v boji proti zubnímu kameni. Pokud jste na tom trochu hůře a cítíte, že ruční zubní kartáček toho nenabízí dostatečně, můžete zvážit koupě elektrické zubní kartáčku. Já sám jsem dlouho zastával tábor těch, kteří se drželi ručních štětečků, ale jakmile jsem elektrický vyzkoušel, už nepřešel zpátky.

Nejste před zubním kamenem bezmocní. Správná ústní hygiena tvoří rozhodující prvek v prevenci vzniku zubního kamene. Skutečně, je to tak jednoduché – řádným čištěním zubů a mezizubních prostorů, používáním zubní nitě, vyhýbáním se přílišnému konzumu cukrů a pravidelnou návštěvou vašeho stomatologa můžete výrazně snížit riziko tvorby zubního kamene.

Jak na zubní kámen: Správný přístup

Je to alarmující skutečnost, ale mnoho z nás se zabývá zubním kamenem teprve v okamžiku, kdy nás začne bolet zub. To je samozřejmě chyba. Tipy a triky, které jsem zmínil výše, mohou pomoci zabránit tvorbě zubního kamene, což je výhoda. Ale pokud již trpíte zánětem dásní, zubními vady nebo zubním kamenem, je důležité kontaktovat odborníka. A přesně tak bychom měli postupovat i my, když se stane, že nám zubař diagnostikuje zubní kámen.

Takže ať už se na vás zubní kámen vyžívá nebo jste na něj dosud neměli, myslete na to, že ústní hygiena je jedním z nejdůležitějších faktorů pro udržení vašeho zdraví. A kdo ví, možná se jednoho dne připojíte k mému týmu elektrických kartáčků a pochopíte, o čem mluvím. Bruno a Klára se už těší na další blog, doufejme, se stejným úsměvem na tváři jako my tři.

Lukáš Kašpar
Lukáš Kašpar

Jsem Lukáš Kašpar, odborník na stomatologii, který žije a pracuje v Brně. Specializuju se na péči o zuby a věnuji svůj čas práci v stomatologické klinice, kde pomáhám lidem dosáhnout toho nejlepšího úsměvu. Když nejsem v ordinaci, rád sepisuji své poznatky a rady do článků, které se týkají zdraví zubů. Navíc jsem našel způsob, jak spojit svou práci s koníčky – miluju deskové hry a během svého volného času pracuji na vývoji vlastní hry o zubní péči.

Napsat komentář