L O A D I N G

Jak motivovat děti k čištění zubů?

Jak motivovat děti k čištění zubů?

Proč je důležité pravidelné čištění zubů?

Povězte mi, kdo z vás se rád probudí s úsměvem plným karamelů a tyčinek? Určitě nikdo, že? Pravidelné čištění zubů je dost důležité, nejen proto, abychom měli krásný bílý úsměv, ale také pro naše celkové zdraví. Každý z nás ví, že nečištěné zuby mohou vést k různým zdravotním problémům, jako je zubní kaz, zánětlivé onemocnění dásní a dokonce srdeční choroby. Lékaři a stomatologové nám to neustále opakují. Ale jak to vysvětlit našim dětem, vysvětlit jim důležitost tohoto pravidelného rituálu a motivovat je, aby si čistily zuby ráno a večer bez stížností?

Naučte je správné technice

Když jsme u toho, jak jim to vysvětlit, musíme začít od samých základů. Moje Lenka to říkává lépe, když tvrdí, že klíčem k úspěšnému čištění zubů je znát správnou techniku. A měla pravdu. Pamatujte, že kvalitní čištění zubů není záležitost rychlosti. Je to o trpělivosti a správné technice. Pěkně daričkolečki, broušení kružnic a nebálit se dostat až na samotný zadek těch úst. I když je čištění zubů rutinou, je důležité, aby si děti uvědomily, že je to také forma péče o sebe.

Inspirujte svoje děti vzorem

A to nás vede k dalšímu bodu. Vzor. Jeden z nejsilnějších nástrojů pro motivaci dětí k jakékoli činnosti. A v případě čištění zubů je to rozhodující. Nejen, že bychom měli dětem ukazovat, jak si čistit zuby správně, ale měli bychom předvádět, že si zuby čistíme také my. Děti se rády učí tím, že nás napodobují. Vezměte to tak, že je to skvělý způsob, jak je motivovat k častějšímu čištění zubů.

Užijte si společně čas při rituálu čištění zubů

Nedávno jsem přistihl našeho kocoura Felixe, jak se pokouší vyčistit zuby našemu papouškovi Karlovi. Ačkoli to bylo spíše zábavné než poučné, řeklo mi to jednu věc - čištění zubů může být také časem pro zábavu a hry. Samozřejmě, nemůžete očekávat, že vaše dítě bude nadšené, že si bude po celou dobu čistit zuby, ale můžete to zařídit tak, aby byl tento čas příjemnější.

Různě témata zubních past a kartáčků

Jen zamyslete se nad tím, kolikrát jste šli do obchodu a viděli zubní kartáčky s motivy superhrdinů, princezen nebo oblíbených postaviček z filmů a televize. Kdo by si nechtěl vyčistit zuby s Spidermanem nebo Frozen? Je to skvělý způsob, jak udělat čištění zubů pro děti atraktivnějším. Ať už je to zubní pasta s chutí jahod nebo kartáček, který mění barvu, je to další způsob, jak děti motivovat k čištění zubů.

Stvořte soutěž nebo hru

A co takhle zkusit něco zábavnějšího a soutěživějšího? Zřekl bych se svého oblíbeného zajíce, kdybych našel dítě, které odolá soutěži. Můžete si vytvořit něco jako "Kdo vydrží čistit si zuby déle?" nebo "Kdo může udělat větší pěnu?". Toto je zvlášť skvělé, pokud máte více dětí, protože to může být skvělý způsob, jak je vzájemně motivovat.

Nebuďte na své děti příliš tvrdí

A nakonec je to jen čištění zubů. Pokud je to pro vaše dítě velký zápas, je možné, že to bude potřebovat čas. Vím, že je to těžké, ale je důležité zůstat trpěliví a pozitivní. A nakonec, kdo z nás nebyl jako dítě zvědavý na to, jaké to je míchat zubní pastu s mlékem? (Mimochodem, nezkoušejte to, je to opravdu zlé.)

Martin Čermák
Martin Čermák

Jmenuji se Martin Čermák a jsem specialistou na stomatologii. Pracuji v Plzni, kde se specializuji na preventivní stomatologii a vše okolo zubní péče. Kromě toho se rád věnuji i psaní na téma péče o zuby. Věřím, že správná péče o zuby je klíčem k celkovému zdraví. Mým cílem je pomáhat lidem udržovat jejich úsměvy bílé a zdravé.

Napsat komentář