L O A D I N G

Estetické fazety: Jaké jsou alternativy?

Estetické fazety: Jaké jsou alternativy?

Zuby jako z perleťové transparentní destičky: Porcelánové fazety

Možná jste už slyšeli o porcelánových fazetách. Jedná se o tenké plátky porcelánu nebo keramiky, které jsou přikládány na přední stranu zubů, aby vytvořily opticky perfektní úsměv. Takový úsměv si můžete nechat vyrobit za cenu pár desítek tisíc korun. Většinou se používají na řezáky a špičáky, které jsou nejvíce vidět. Ale dejte si pozor! Porcelánové fazety nejsou pro každého. Potřebují totiž dostatečný zubní materiál, na který se dají pevně připevnit. A pokud je váš chrup silně poškozený nebo máte velmi malé zuby, pak to pro vás nemusí být ta nejlepší volba. Ale nebojte, existují i alternativy!

Odlehčená verze: Kompozitní fazety

Možná vás už někdo zklamal a řekl, že na vás nejsou porcelánové fazety z nějakého důvodu vhodné. Nebo vás možná odradila jejich cena. Ale neztrácejte naději! Existují totiž i kompozitní fazety, které jsou levnější a méně náročné na zdraví vašeho chrupu. Kompozitní fazety jsou vyrobeny z primárně plastového materiálu podobného plombovací pryskyřici, která se v zubní medicíně používá na obtisky. Nevýhodou je, že nebyl nalezen způsob jak zajistit, aby byly tak odolné jako porcelánové. Ale výhodou je, že jsou levnější a méně invazivní. Pokud tedy toužíte po svítivých bílých zubech, ale nechcete se podrobit radikálnímu zákroku, mohou být kompozitní fazety tou správnou volbou pro vás.

A co takhle zubní korunky?

Jestli ani kompozitní fazety nejsou to pravé pro vás, máme tu další alternativu: zubní korunky. Zubní korunky jsou vlastně malé „čepičky“, které se připevňují na vrchol vašeho zubu. Mohou být vyrobeny z různých materiálů, včetně kovu, keramiky nebo kombinace obou. Hlavní výhodou je, že se korunka přizpůsobuje tvaru a velikosti vašeho zubu, takže její nasazení je méně invazivní než u fazet. Můžete si také vybrat barvu, která se nejlépe hodí k barvě vašich ostatních zubů. Bohužel, zubní korunky jsou náročnější na údržbu a pokud se o ně nestaráte řádně, mohou začít škodit vašemu chrupu.

Zubní náhrady – cesta k perfektnímu úsměvu?

Poslední možností, o které bychom měli mluvit, jsou zubní náhrady. Ty byste měli uvažovat zejména v případě, že strádáte na značných problémech se zuby. Může se jednat o celé sady umělých zubů nebo o parciální protézy, které nahrazují chybějící zuby. Ačkoli tyto náhrady mohou zpočátku působit nepřirozeně, moderní technologie a materiály umožňují vytvořit náhradu, která vypadá a cítí se jako skutečné zuby. Je to ale zákrok, který vyžaduje značnou péči a pravidelnou kontrolu zubního lékaře.

Je důležité si uvědomit, že každý z nás je jiný a to, co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého. Proto je nejlepší diskutovat o možnostech s vaším zubním lékařem. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli z těchto možností, vždy mějte na paměti, že zdraví vašich zubů je důležitější než jejich vzhled. A přestože krásný bílý úsměv vypadá skvěle na fotkách, ještě důležitější je, jak se cítíte vy.

Blanka Pechová
Blanka Pechová

Jsem stomatoložka z povolání a vášnivá autorka na poli dentální hygieny ve volném čase. Pracuji v privátní stomatologické klinice v Brně, kde se specializuji na preventivní péči a léčbu zubního kazu. Věřím, že správná edukace a pravidelná péče jsou klíčem k dlouhodobému zdraví úst. Ráda sdílím své znalosti a tipy na blogu o péči o zuby, kde se snažím informovat veřejnost o důležitosti ústní hygieny.

Napsat komentář