L O A D I N G

Co byste měli vědět o zubních implantátech a kouření

Co byste měli vědět o zubních implantátech a kouření

Klika na cestu ke zdravým zubům: Mám zubní implantáty a kouřím, a co vy?

Myslíte si, že ta cigareta po večeři je neškodná dobrota, kterou prostě nemůžete opustit? Vždyť kdo by mohl říct ne takové malé radosti života, že? Jakmile však vstoupíte do světa zubních implantátů, vaše pohled na kouření se může dramaticky změnit. Jak dopadá kouření na zubní implantáty? To je otázka, kterou si pokládá mnoho lidí, kteří dýchat po operaci návštěvy u zubaře.

Většina z vás byla svědkem toho, jak se kouření negativně projevuje na obecném zdraví člověka, ale málokdo uvědomuje, jak škodlivé může být kouření na zdraví vašich úst, zejména pokud máte implantáty. Místo toho, abyste se specializovali na experimentech s vlastním zdravím, pojdme se podívat na několik důvodů, proč byste měli zvážit kouření a implantáty odděleně.

Nezapomínejte: Kouření je největším nepřítelem vašich zubů (a implantátů)

Ať už milujete své cigarety, doutníky nebo dokonce vodní dýmky, kouření má obrovský dopad na zdraví vaší dutiny ústní. Jediný důmový krb, který byste měli v ústech mít, je ten, který se rozhoří, pokud si dáte extra pikantní salsu na večeři. Proč, ptáte se? Kouření způsobuje mnoho problémů, jako je ztráta kostí, narušení hojení ran, špatný dech, zhoršený vzhled úsměvu a dokonce i riziko vzniku rakoviny dutiny ústní.

Když to řeknu takhle najevo, možná byste si mohli říct - "Martina, to je trochu alarmující, nemyslíš?" No, moji milí čtenáři, pravda je někdy bohužel nemilosrdná. Ale buďte bez obav, nepíšu to, abych vás strašila, ale abych vás informovala. Informování je mocné, a pokud vám to pomůže učinit informované rozhodnutí o svém zdraví, pak je můj úkol splněn.

Teď k tomu zcela upřímně: Kouření a zubní implantáty asi nejsou ta nejlepší kombinace

Nabývání nových zubů by mělo být dobou radosti a nových začátků. Konečně se můžete zase smát bez obav a jíst cokoli, co chcete. Ale když k tomu připojíte kouření, může se vaše radost z nových zubů proměnit v noční můru. Kombinace zubních implantátů a kouření může vést k komplikacím, jako je zánět dásní, krvácení, infekce a mnoho dalších nebezpečných a nepříjemných stavů.

Představte si, že po několika týdnech strávených na klinice, kdy vám byl umístěn nový zub, si sednete na gauč, zapálíte si cigaretu a pak si uvědomíte, že váš nový zub je něco jako mimozemský návštěvník. Co když se mu kouření nelíbí? Co když se mu nelíbí, jak cigareta páchne? Co když se kvůli kouření rozhodne zabalit a odejít? Já bych se bála, a vy byste měli taky. Pamatujte, že zubní implantáty jsou investicí, kterou byste měli chránit.

Jistě, jsem zubařka, ale také chci vyřešit mýtus: Kouření nepovede k okamžitému selhání implantátů

Mnoho lidí si myslí, že pokud začnou kouřit po umístění implantátu, povede to k okamžitému selhání implantátu. Tato myšlenka však není zcela pravdivá. Ano, kouření může zvyšovat riziko komplikací a zhoršovat hojení, ale neznamená to, že váš implantát okamžitě selže. Je to spíše jako pomalý proces, který postupně zvyšuje riziko selhání. Je tedy důležité pochopit, že kouření nezpůsobuje okamžité selhání, ale zvyšuje riziko komplikací a může urychlovat proces selhání.

Podívejte, já chápu touhu po kouření. Dokonce jsem jednou vyzkoušela více než pár koblih v bostonských kavárnách, jen abych později zjistila, že mou slabostí nejsou koblihy, ale dobrý cappuccino. Ale stejně jako s koblihama, u kouření musíte zvážit nejen chutnou stránku, ale také vliv na vaše zdraví, a to jak na celkové zdraví, tak na zdraví vašich zubů a implantátů.

Závěrem bych chtěla říct, že kouření a zubní implantáty nejsou dobrými přáteli. I když kouření nemusí okamžitě způsobit selhání implantátů, zvyšuje riziko komplikací a selhání na delší dobu. Pokud tedy chcete mít dlouhodobě zdravý a krásný úsměv, pravděpodobně budete chtít přehodnotit svůj vztah s cigaretami.

Nechci vás odradit od života, který milujete, ale ráda bych vám připomněla, že váš úsměv je důležitý, a že pokud chcete, aby vaše zubní implantáty vydržely, měli byste se nad kouřením zamyslet.

Prostě se ujistěte, že váš nový zub se nebude cítit jako mimozemský návštěvník v babské kuchyni. Udělejte vše pro to, abyste se oba cítili co nejpohodlněji. A to znamená nezapálit tu cigaretku hned po jídle. Pamatujte, že zdravý zub je šťastný zub, a to je něco, co bychom měli všichni chtít.

Martina Nováková
Martina Nováková

Jsem specialistka na stomatologii s dlouholetou praxí v průmyslu. Pomáhám lidem získejvat zdravější a krásnější úsměv v mé ordinaci v Ostravě. Kromě toho se věnuji psaní odborných článků o nejlepších metodách péče o zuby. Mým cílem je informovat veřejnost o důležitosti dentální hygieny a preventivní péči. Zároveň se neustále vzdělávám, aby byly moje služby co nejlepší.

Napsat komentář