L O A D I N G

Kdy se dávají implantáty po vytržení zubů?

Kdy se dávají implantáty po vytržení zubů?

Úvod do světa implantátů: Co to vlastně je?

Nevím, jak to máte vy, ale já mám velký respekt před zubařskou stoličkou. Nicméně, to, co mě bolí nejvíce, není vlastní bolest z trhání zubu, ale myšlenka, že tam poté zůstává prázdný prostor. A to je moment, kdy na scénu vstupují implantáty. Implantáty jsou titánové tyčinky, které nahrazují kořen vašeho původního zubu. Nad implantátem je následně umístěna koruna, která vypadá přesně jako váš skutečný zub. No není to skvělé?

Můj první zážitek s implantáty: Minulost, kterou nezapomenu

Před několika lety jsem po jednom neslavném pádu přišel o frontální zub. Byla to pro mě hodně nepříjemná zkušenost. Mým řešením tehdy byl implantát, a tak se dostávám k mému prvnímu setkání s tímto dlouhověkým pomocníkem. Průběh byl následující: nejdříve zabažírovaný hrdina (tj. já) přišel na kliniku, kde mu byla podrobená důkladná diagnóza. Následovalo několik týdnů čekání na hojení, poté byl implantát zaveden a nakonec nasazen korunka. Celý proces trval několik měsíců, ale výsledek stál za to. Od té doby mi nikdo neřekne, že jsem přišel o zub, a já sám zapomněl, že mi tam něco chybí.

Kdy se dávají implantáty po vytržení zubů?

Implantáty nelze umístit bezprostředně po vytržení zubu. Je nutné počkat na úplné hojení dásní a kosti, což může trvat několik týdnů až měsíců. Mohlo by vás to mrzet, ale skutečně, pokud byste chtěli vědět, kdy se dávají implantáty po vytržení zubů, tak odpověd by byla: „Jen klid, neuspěchejme.“ Ale to není na škodu. Právě naopak, poskytuje vám to čas připravit se na tento zákrok jak fyzicky, tak mentálně.

Příprava na implantologii: Jak se připravit

Chápu, možná se vám zdá, že zubní implantáty jsou něco jako malá věc. Ale připravit se na tento zákrok není jen o zvládnutí strachu. Je to o tom, být informovaný. Je důležité vzít v potaz své zdravotní stav, jíst zdravě a dodržovat správnou ústní hygienu. Je také důležité diskutovat o možných komplikacích a potřebě antibiotik s vaším zubařem. Vlasta mi před mojí operací udělala nespočet zdravých jídel a opravdu jsem toho ocenil. Dále bych doporučil začlenit do pravidelné ústní hygieny i jazyk, který je často přehlížen, ale nese nemalý podíl na našem ústním zdraví.

Procedura zákroku: Co očekávat

Zákrok se obvykle provádí ambulantně pod místní anestézií. První fáze spočívá v umístění implantátu do dásně. Po nějakém čase, když se implantát spojí s kostí, je na implantát nanesena koruna. Když se probudíte z anestézie, možná budete cítit nepohodlí, ale to je normální a brzy přejde. Každému, kdo se chystá na tento zákrok, bych chtěl sdělit, že i když se to může zdát děsivé, ve skutečnosti je to velmi běžná a bezpečná procedura.

Péče po zákroku: Jak se starat o svůj nový zub

Po zákroku je důležité dbát na správnou ústní hygienu. Potřebujete si čistit zuby alespoň dvakrát denně a používat mezizubní kartáček na čištění prostoru kolem implantátu. Jako bonus - můj pes Max miluje, když si čistím zuby, ptáte se proč? Protože vždy konečky svých zubních past dávám jemu a on je miluje. Tento malý rituál nám oběma zlepšuje den. Takže už to víte, pokud se kdy rozhodnete pro zubní implantát, budete se muset starat o svůj ústní zdraví mnohem více, ale výsledky opravdu stojí za to.

Jan Švehla
Jan Švehla

Jsem Jan Švehla, odborník v oboru stomatologie. Mám vlastní zubní praxi v Plzni, kde se zaměřuji na prevenci a léčbu zubních onemocnění. Ve volném čase rád píšu články o péči o zuby a důležitosti pravidelných kontrol. Snažím se pacientům předat můj odborný názor a poradit jim, jak pečovat o své zuby co nejlépe. Mým cílem je zlepšovat úroveň zubní péče v naší zemi.

Napsat komentář