L O A D I N G

Jaká je cena za záchranu ulomeného předního zubu?

Jaká je cena za záchranu ulomeného předního zubu?

Porozumění cenám zubní péče

Ve svém novém článku o cestě za perfektním úsměvem si musím povzdechnout, že péče o zuby může být dost drahý sport. Dnešní rozbor ceny za záchranu ulomeného zubu nám to velmi pekelně znázorní. Je to trochu jako se připravovat na maraton, kdy se musíte rozhodnout, zda si koupíte ty super cool běžecké boty, nebo zda budete radši doufat, že vám vaše obyčejné tenisky vydrží. A někdy se ta volba nerozhodne tak, jak byste chtěli.

Příčiny ulomení zubu a nutnost jeho záchrany

Ať už se snažíte ukousnout ten tvrdý rohlík nebo si jen tak hravě trkáte zuby o nějaký tenisák (ano, mluvím o svém psovi Brunovi, který je vášnivým hráčem tenisu - nebo spíše vašnivým žvýkáčem tenisových míček), ulomený zub je velmi reálný scénář. Může se stát v důsledku úrazu, onemocnění jako je zubní kaz nebo jen z obyčejného opotřebení. A ať už je to jakkoliv, vždy to byla noční můra mého dětství i dospělého života.

Rychlá reakce je klíčová

První kroky po natržení zubu jsou klíčové. Je důležité jak zachováte i na jakého dentálního specialistu se obrátíte.

Rozličné způsoby léčby a jejich cenové kategorie

Když se jedná o ulomený zub, záleží na závažnosti případu, jaký způsob léčby bude potřebný. Mohlo by to být vše od jednoduchého výplňkového materiálu, který má cosi do činění s tím, co já nazývám "zubní cement", až po kořenovou léčbu, korunku nebo dokonce i náhradní zub, pokud je to opravdu zlé.

Pojďme do detailů a čísel

Tak se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu - kolik to všechno stojí. Všechny ceny jsou závislé na konkrétní situaci a mohou se lišit, ale dám vám alespoň nějaký průměrný odhad, s nímž můžete pracovat.

Průměrná cena za výplň

Průměrná cena za výplň zubu se pohybuje od 1 000 Kč do 3 000 Kč, v závislosti na materiálu, který je použit, a na velikosti výplně.

Cena za korunku

Korunky jsou dražší, obecně se pohybují mezi 7 000 Kč a 15 000 Kč, záleží na materiálu a na složitosti zákroku.

Náklady na kořenovou léčbu

A konečně, kořenové léčby. Ty mohou být opravdu drahé - často se pohybují mezi 8 000 Kč a 20 000 Kč.

Z příběhu do reality

Nedávno jsem měl se svou dcerou podobnou zkušenost, když si jí vyrazil zub. Po letech hraní na klavír bez jakýchkoli problémů, najednou zjistila, že byla špatných not a šla rovnou do rohu klavíru. Bylo to džbán, které vyrobilo úlomek z jednoho z jejich předních zubů. Rozběhli jsme se na pohotovost, kde jí byl zub zázračně 'slepil' zpět na místo. Následné náklady na léčbu nás ovšem překvapily.

Záchrana zubu - finální myšlenky

Takže, jaká je cena za záchranu ulomeného zubu? Řekl bych, že se jedná o směsici finančních nákladů a bolesti (jak doslovně tak přeneseně), ale konečný výsledek stojí za to. A vždy pamatujte, že jakmile se jedna věc stane, neznamená to, že se musí stát znovu. A když se tak stane, pamatujte, že jste se již jednou vyrovnali s tímto šílenstvím, takže to zvládnete i podruhé. A kdybych měl dát jednu radu, pamatujte - snažte se uchovat klid a vědět, že vše se nakonec vyřeší, i když to bude chvíli bolet.

Lukáš Kašpar
Lukáš Kašpar

Jsem Lukáš Kašpar, odborník na stomatologii, který žije a pracuje v Brně. Specializuju se na péči o zuby a věnuji svůj čas práci v stomatologické klinice, kde pomáhám lidem dosáhnout toho nejlepšího úsměvu. Když nejsem v ordinaci, rád sepisuji své poznatky a rady do článků, které se týkají zdraví zubů. Navíc jsem našel způsob, jak spojit svou práci s koníčky – miluju deskové hry a během svého volného času pracuji na vývoji vlastní hry o zubní péči.

Napsat komentář