L O A D I N G

Jak Zubar zjistí kaz?

Jak Zubar zjistí kaz?
Jak Zubar zjistí kaz?

Vybavení pro včasnou detekci

Kodentním problémům předchází včasná detekce kazů a to je možné, jenom pokud váš zubař má dostatečné vybavení a vědomosti, jak se kazům postarat. Karel, můj manžel, se dlouho bál jít ke zubaři, ale kvalitní vybavení a odbornost jeho aktuálního zubaře mu to změnil. Ale místo toho, abych tady povídala o Karlových bojích, pojďme se podívat na některé ze základních nástrojů, které zubaři používají k detekci zubního kazu.

Rozpoznání příznaků

Lidské oko je dobrým nástrojem pro rozeznání některých příznaků kazu jako jsou například černé skvrny na zubech, ale pro jistotu se prohlídka neobejde bez speciálních zubních nástrojů. Zubaři obvykle používají malý zrcátka, aby se podívali do míst, kam normálně nevidí. S nimi a sondami pak zkoumají strukturu a povrch zubů. Sonda je úzký, dlouhý nástroj s ostrým hrotem, který zubaři používají k prozkoumání zubů, k určení, zda je tam nějaká měkká nebo dutá oblast, která by mohla ukazovat na kaz.

Roentgen

Zubní rentgen je další nezastupitelnou pomůckou. Pomocí snímků, které rentgen produkuje, dokáže zubař vidět skryté oblasti v ústech – pod zuby, mezi zuby, v kořenech, apod. To je obzvláště důležité při hledání kazů, které nejsou viditelné pouhým okem. Karel kdysi musel podstoupit tento proces, když mu zubař detekoval kaz pod můstkem – místo, které by normálně nebylo viditelné.

Rentgenový snímek versus digitální snímek

Zatímco tradiční rentgenový snímek je stále hojně používaný, digitální snímkování nabízí řadu výhod. Jednou z nich je, že digitální snímky jsou ihned k dispozici a nevyžadují žádné chemické procesy pro vyvolání. Navíc digitální snímky vystavují pacienta nižší dávce radiace.

Zubní lasery

Zubní lasery se stávají stále populárnějšími, nejen v léčbě, ale i v diagnostice zubních onemocnění. Lasery vydávají světlo, které je absorbováno různými tkáněmi v ústech. Toto světlo se pak mění na zvukové vlny, které může zubař poslouchat. Na základě těchto zvuků dokáže zubař určit, zda má pacient zubní kaz.

Zubní přesvědčování

Může se zdát zvláštní, ale přesvědčování pacientů je také jednou cestou, jak zjistit zubní kaz. Někdy pacienti necítí nebo nevidí, že mají kaz, dokud to nezačne bolet. Ale právě tyto případy jsou nejkomplikovanější a nejtěžší na léčbu. Proto zubaři často radí: „Přijďte dříve, než to začne bolet.“

Zubní tuhost

Věděli jste, že zubní tkáň je jednou z nejtvrdších v lidském těle? Co je však důležité si uvědomit, je to, že pokud je zub měkký, může to být náznakem zubního kazu. Zubaři mohou určit tuhost zubu pomocí speciálních nástrojů a také svého doteku.

Zubní barva

Pokud jde o zubní kaz, i barva hraje roli. Zubní kaz může způsobit tmavé skvrny na zubech, které mohou být černé, hnědé, nebo dokonce zelené. Tyto změny barvy však mohou být také způsobeny jinými faktory, jako je například pití čaje, kávy nebo vína, nebo kouření cigaret.

První pomoc při objevení skvrn na zubech

Zuby tvoří estetický výraz našeho obličeje a jsou důležité pro naše sebevědomí. Skvrny na zubech mohou být známkou mnoha věcí, nejen zubního kazu. Pokud jste si všimli jakýchkoli skvrn na svých zubech, je důležité navštívit svého zubaře, abyste zjistili jejich příčinu. Mezitím se vyhněte konzumaci potravin nebo nápojů, které by mohly zhoršit skvrnění.

Martina Nováková
Martina Nováková

Jsem specialistka na stomatologii s dlouholetou praxí v průmyslu. Pomáhám lidem získejvat zdravější a krásnější úsměv v mé ordinaci v Ostravě. Kromě toho se věnuji psaní odborných článků o nejlepších metodách péče o zuby. Mým cílem je informovat veřejnost o důležitosti dentální hygieny a preventivní péči. Zároveň se neustále vzdělávám, aby byly moje služby co nejlepší.

Napsat komentář