L O A D I N G

Estetické fazety: Váš klíč k dokonalému úsměvu

Estetické fazety: Váš klíč k dokonalému úsměvu

Co jsou estetické fazety?

Už jste někdy zářivě se usmál na sebe do zrcadla a přál si, aby váš úsměv byl jen o trošičku dokonalejší? Chápu vás, přesně tam jsem byl já. To bylo předtím, než jsem objevil estetické fazety. Tyto malé, ale silné dutinky mohou jemně přetvořit tvar, barvu, velikost a pozici vašich zubů. To vše bez nutnosti vrtání nebo odstraňování zubní tkáně.

A jak přesně estetické fazety fungují? No, jsou to v podstatě tenké kusy porcelánu nebo keramiky, které jsou přilepené na přední stranu vašich zubů. A výsledek? Dokonale bílý a rovný úsměv, o jakém jste vždy snili.

Proč zvolit estetické fazety

Estetické fazety jsou něco jako magický trik, který mění váš úsměv v něco, čeho by se nezastyděl ani Tom Cruise. Asi si říkáte, proč bych měl vůbec uvažovat o estetických fazetách, když existují také korunky nebo ortodontické rovnátka. No řeknu vám proč.

Mohl bych se svými dětmi Johankou a Ondřejem sázet o to, kdo má lepšího psa (Bruno je to krasavec) nebo o to, kdo je lepší papoušek (Klára je nejlepší, hands down), ale pokud jde o úsměv, sázka na estetické fazety je jasná.

Fazety jsou méně invazivní než korunky, které obvykle vyžadují vyvrtávání zubu. U fazet stačí jen lehce oškrábat zubní sklovinu. Navíc celý proces může být dokončen během několika návštěv u zubaře, což je daleko rychlejší než například ortodoncie, která může trvat roky.

Nicméně vždy se poraďte se svým zubařem a zvažte všechny možnosti. Je také důležité zvolit kliniky s certifikovanými zubaři, kteří se specializují na estetické zákroky. Pamatujte, že jde o váš úsměv a jen vy můžete rozhodnout, co je pro vás to nejlepší.

Co očekávat od procesu

Mohl bych vám popsat proces zavedení estetických fazet až do maličkostí, ale popravdě řečeno, je to jednodušší než přesvědčit mého Ondřeje, aby umyl Bruno po procházce v lese.

První krok je konzultace se zubařem, který bude posuzovat stav vašich zubů a schopnost vaší skloviny držet se fazet. Pak je na řadě odlitky vašich zubů a výběr barvy fazet, abyste dosáhli přirozeného vzhledu. Při následující návštěvě zubař částečně obruší přední stranu zubů a připevní fazety pomocí speciálního lepidla.

Tento proces je obvykle bezbolestný, ale pokud máte extrémní strach ze zubaře (znamená to, že mluvím s vámi, Kláro?), pak může být použit lokální anestetikum.

Pamatuji si, jak jsem byl nervózní, když jsem poprvé seděl na zubařském křesle a čekal na připevnění svých fazet. Své nervy jsem zapudil tím, že jsem si zkoušel v duchu vzpomenout na všechna jména mého papouška Kláry. Když jsem otevřel oči, můj nový úsměv byl hotový.

Jak se o fazety starat

Teď se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu – jak se o své nové zuby starat. A upřímně řečeno, to je stejně snadné jako přesvědčit Johannu, aby uklidila svůj pokoj (dobre, možná to není příliš dobrý příklad).

Estetické fazety vyžadují stejnou péči jako vaše přirozené zuby. Je třeba je pravidelně čistit kartáčkem a dentálním nití, a chodit na pravidelné kontroly ke zubaři. Je také důležité se vyhýbat extrémním teplotám (zmrzlina a horký čaj na jednom místě je nyní tabu).

Rovněž byste měli omezit konzumaci potravin a nápojů, které mohou způsobit zbarvení zubů, jako je káva, červené víno nebo tuňák (naposledy jsem udělal tu chybu a Johanninu oblíbenou polštářkovou panenku znáte....Ble). A pokud jste kuřák, tak byste měli vážně zvážit, zda se s cigaretami neprozloučit úplně. Nikdo nechce, aby byl jeho nový úsměv zmrzačen cigaretovým kouřem.

Tak teď již víte vše, co je potřeba k tomu, abyste se rozhodli, zda jsou estetické fazety pro vás to pravé. A já doufám, že svůj nový úsměv budete nosit s hrdostí, stejně jako já nosím své věci papouška. Takže neváhejte a chopte se příležitosti. Vždyť o co jde? Jen o váš úsměv.

Lukáš Kašpar
Lukáš Kašpar

Jsem Lukáš Kašpar, odborník na stomatologii, který žije a pracuje v Brně. Specializuju se na péči o zuby a věnuji svůj čas práci v stomatologické klinice, kde pomáhám lidem dosáhnout toho nejlepšího úsměvu. Když nejsem v ordinaci, rád sepisuji své poznatky a rady do článků, které se týkají zdraví zubů. Navíc jsem našel způsob, jak spojit svou práci s koníčky – miluju deskové hry a během svého volného času pracuji na vývoji vlastní hry o zubní péči.

Napsat komentář